Pszichológiai konzultáció

A találkozások során - az első, tájékozódó beszélgetéseket követően - közösen meghatározzuk a konzultáció célját, módszereit és időbeli kereteit: terápiás szerződést kötünk.

Számomra az önismeret fejlesztése egyenrangúságon és megállapodáson alapul, mely során a pszichológus mentorként jár el: zseblámpával mutatja az utat a belső erőforrásokhoz.

Tisztelem az emberi sokszínűséget. Mindez abban is megnyilvánul, hogy a pszichológiai konzultáció során olyan módszereket részesítek előnyben, melyek találkoznak a páciens igényeivel és szükségleteivel.

Jelenleg kizárólag napközben (9 és 16 óra között) /online tudok konzultációt biztosítani.

Miben segíthetek?

Szorongásos, pánikszerű panaszok

A szorongás megtestesül félelem, rettegés vagy nyugtalanság érzésében, melyet testi panaszok is kísérnek, pl. izzadás, izomfeszültség, gyors szívverés, mellkasi nyomásérzet, zsibbadás.

A szorongás életünk természetes velejárója stresszhelyzetre adott reakcióként. Szorongásos zavarról abban az esetben beszélünk, ha a fizikai vagy mentális panaszok meghaladják a megküzdésünket, és érzelmi életünket jelentősen, hosszabb távon meghatározzák.

Mikor érdemes segítséget kérnem?
  • Ha a szorongás a mindennapi életét befolyásolja.

  • Ha a szorongás hatással van egészségi állapotára.

  • Ha szeretné megérteni, mi áll a szorongás hátterében.

  • Ha olyan készséget szeretne elsajátítani, mely által kontrollérzete erősödik a szorongás kapcsán.

Pszichoszomatikus tünetek, betegségszorongás

Pszichoszomatikus jelző azokra a tünetegyüttesekre vonatkozik, melyek hátterében testi betegség fennállása nem igazolható, ezért létrejöttükben, fennállásukban pszichés tényezők is feltételezhetőek. A panasz kiterjedhet egy vagy több szervre, megtestesülhet krónikus fájdalomban vagy idegrendszeri diszfunkcióban (pl. gyomor-, bélrendszeri panaszok, erős szívdobogásérzet, alvászavar, étkezéssel kapcsolatos problémák, nyelési nehézség, kimerültség, hallászavar).

Mikor érdemes segítséget kérnem?
  • Ha a panasz befolyásolja a mindennapok minőségét.

  • Ha a testi panasz orvosi kivizsgálása megtörtént.

  • Ha a panasz nagyban befolyásolja egészségét vagy érzelmi állapotát.

  • Ha szeretné megérteni, mi állhat a panasz hátterében.

  • Ha olyan készségeket szeretne elsajátítani, melyek segítségével teljes életet élhet.

Impulzivitás

Figyelmi problémák, szétszórtság, halogatás

Depressziós, hangulati panaszok

A hangulat gondolatainkat és viselkedésünket tartósan befolyásoló érzelmi állapot, mely meghatározza érzelmeinket, közérzetünket és a világhoz való viszonyulásunkat. Hangulatunk széles skálán mozoghat és számos tényező befolyásolhatja.

Életünk természetes része a veszteséget vagy sikereket érintő intenzív érzelmek átélése, melyeket általában mederben tudunk tartani. Probléma esetén a hangulat tartósan valamilyen szélsőséges irányba tolódik, külső történésektől függetlenül, mely során az érzelmek szabályozásának készsége csökken. Mindezt testi (pl. étvágy, alvás), érzelmi (pl. kedvtelenség, ingerlékenység), gondolkodásbeli (pl. döntésképtelenség, figyelmi nehézségek) és viselkedésbeli (pl. bezárkózás) változásokkal járhat.

Mikor érdemes segítséget kérnem?
  • Ha hangulata tartósan valamely szélsőséges irányba tolódott.

  • Ha hangulata befolyásolja közérzetét, döntéseit, érdeklődését, viselkedését, társasági életét.

  • Ha szeretné azonosítani a hangulatát befolyásoló tényezőket és a tartósan negatív hangulat hatásait.

  • Ha olyan készségeket szeretne elsajátítani, mely által érzelmeit mederben tudja tartani.

Eszközeim, módszereim

Pozitív pszichológia

Fókuszban a belső erőforrások azonosítása, az együttérzés, a hála, az optimizmus erősítése, kifejezése, a jelen pillanat legteljesebb megélése (mindfulness), értékek tudatosítása.

Segítő beszélgetés

Fontosnak tartom a nyitott kérdések használatát a saját belső hang megtaláláshoz és erősítéséhez. Mindehhez nélkülözhetetlen a feltétel nélkül elfogadás, az empátia és a biztonságos légkör, azaz az összhang létrehozása.

Pszichoedukáció

Fontosnak tartom a felvilágosítást valamely érintett mentális állapot vagy zavar (pl. depresszió) jellemzőinek, kialakulásának és gyógyításának folyamatairól. A tudományos kutatási eredmények ismerete és megosztása szintén a munkám részét képezi (pl. meditáció hatásait vizsgáló kutatások).

Relaxáció - meditáció

E megközelítés középpontjában a test és az elme egymásra ható természete áll (pl. autogén tréning, somatic experiencing). E módszer tudományosan igazolt hatákonyságú szorongásos és pánikszerű panaszok esetén.

Egzisztenciális pszichológia

Középpontban a lét értelmével és végességével, a szabad akarattal és a felelősségvállalással kapcsolatos kérdések állnak (pl. halállal kapcsolatos szorongás esetén).

Gondolat- és tünetnaplózás

Viselkedés naplózása (pl. alvással kapcsolatos panaszok esetén), gondolatok és az azokhoz kapcsolódó érzelmek feltérképezése egy-egy jó élmény vagy kihívást jelentő helyzet esetén, logikai hibák feltárása, rugalmas gondolkodás elősegítése, negatív gondolkodási minták átírása (pl. hangulati problémák esetén).

Problémamegoldó stratégiák

Fókuszban a probléma megoldására fókuszáló stratégiák elsajátítása, pl. szervezési problémák esetén feladatok részfeladatokra bontása, megoldási terv készítése, figyelmet elterelő tényezők csökkentése.

Asszertivitás

Önmagunkhoz való kapcsolódáson túl alapvető érzelmi igényünk a másokhoz való kapcsolódás. Ezt segíti elő a kommunikációs készségek fejlesztése (pl. énközlések használata, érzelmi igények kifejezése, figyelem a másikra).

Kérdése van?

Ha kérdése van a konzultációval kapcsolatban,
kérem vegye fel velem a kapcsolatot!